İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuraklaşan ve Çölleşen Türkiye

Kişisel olarak su tüketim konusundaki bilinçsizliklere ek olarak, muazzam miktarda su tüketiminin yaşandığı tarım alanlarındaki suyun verimsiz ve plansız kullanımı, aşırı miktarda tüketilen kuyu suları, çeşitli amaçlarla yok edilen ormanlar, yoğun betonlaşma yani inşaat sektörünün kullandığı temiz su kaynakları, küresel ısınma sonucu mevsimlerin değişmesi ve daha tropikal bir iklime dönmemiz gibi bir çok neden bu noktada sayılabilir. Ülkemizin özellikle 1980’li yıllardan itibaren hem tarım hem de doğanın korunması anlamında doğru düzgün bir politikasının olmaması ayrıca sürekli artan su tüketimi de bizi bu noktaya getirmiştir. 2021 yılı için konuşacak olursak durum gerçekten de inanılmaz derece daha da kötü bir hale geliyor.

Sadece su kaynaklarının azalması değil su kaynaklarına bağlı tüm ekosistemin yavaş yavaş çöküyor olması da içinde bulunduğumuz COVID krizinden daha ciddi bir krizle karşı karşıya kaldığımızın/kalacağımızın bir göstergesidir. Önümüzdeki süreçte gerçekten su savaşlarının başlayacağını söylemek ütopik olmaz, zira Tacikistan ve Kırgızistan arasında bu dönemde yaşan askeri çatışmanın kök nedeni de sulak ve verimli toprakların kavgasıdır. Ana haber bültenlerde sıkça duyduğumuz baraj doluluk oranları haberleri, su tüketiminin daha verimli kullanılması konusundaki haberler kamuoyu bilinci ve duyarlılığı oluşturmaktan çok uzakta. Kuraklaşan, çölleşen, çoraklaşan bir Türkiye hepimizin gerçek gündem maddesi olmalı. Bu konularda daha kararlı politikalar üretilmeli, daha uzun vadeli hem su kaynaklarımızı, hem doğal kaynaklarımızı koruyacak bir tutuma sahip olmamız gerekiyor. Fidan dikme kampanyalarını, suyun verimli kullanılması konusundaki kampanyalar, tarımsal sulamada damla sulama benzeri sistemlerin teşviki, kuyu sondajlarının sınırlandırılması hatta birçok bölgede yasaklanması gibi kritik önlemler bizleri beklemektedir. BU noktada kamusal atılımların yanı sıra bireysel ve toplumsal atılımlar da çok önemli.

Önce kendimizden sonra ailemizden başlayacak şekilde doğal yaşama ve ekosistemimize sahip çıkmalı, korumalı ve çevremize örnek olmalıyız. Bu sayede bizden sonraki nesillere yaşanılabilecek bir Türkiye bırakabiliriz.

Son olarak aşağıdaki video ve haberlerle bu yazımı sonlandırmak istiyorum;

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de su kaynakları hızla azalan ülkelerden bir tanesi. Su tüketimi ile birlikte tüketilen suyun yerine yenisini hatta daha fazlasının gelmemesi son yıllarda hızla kuraklaşan bir ülke olmamıza neden oldu.

https://www.birgun.net/haber/buyuk-menderes-nehri-kurudu-343613

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/turkiyede-70e-yakin-gol-kurudu/

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/istanbulda-barajlar-kurudu-baliklar-telef-oldu-544307.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir